广告
  • 小学六年级英语教案——unit 29 Shopping-Lesson 114
  • 发布时间:2019-07-30 17:40 | 作者: | 来源: | 浏览:
  • 广告

  •   教学目标:

      1.学会问价钱。

      2.学会最基本的卖东西用语,并会买东西。

      3.继续学习可数名词与不可数名词的用法。

      教学用具:

      录音机,实物投影仪,图片或实物等。

      教学步骤:

      Step 1 Revision

      值日生Duty Report

      让值日生Duty Report加上买东西的内容。 如句型:I want to buy a bag of milk, some bread and two eggs for my tomorrow’s breakfast on my way home. My mother want to buy four potatoes, two kilos of fish, tow kilos of apples, 1 kilo of chicken legs.

      让值日生随意拿起某同学的物品,问:How much is your pen, please? 答:Maybe it’s … 问:How much are two pencils, please? 答:They’re …

      Step 2 Presentation

      引出今日新课:How much is …, please? How much are …, please? 教问价钱:how much … 教句型:How much is the…,please? How much are the …., please?

      老师可问一些同学们知道价钱的物品。如:方便面,袋牛奶,可乐等。练习回答:It’s …yuan a bag / a bottle / kilo. They are …yuan a kilo.

      将书上的114课第一部分的图用投影仪打出,就图提问。练习课文的第一部分和第二部分。可采取全班回答,小组回答,同桌回答等形式。练熟为止。

      Step 3 practice

      练习1:

      随意取些同学们书桌上的物品放在讲台上,提问同学。

      可参考以下对话:

      A: This is a shop near our school. What things does the shop sell?

      B: Let me see. It sells pens, pencils, pencil-boxes, pencil-sharpeners…

      A: Does it sell bread / cakes / bottles milk…in the shop?

      B: Yes, it does. / No, it doesn’t.

      A: How much is it / are they? Do you know?

      教单词:tomato, onion, carrot

      练习2:

      在投影片上画一商店,列出一张价目表。

      可参考以下对话:

      A: Which shop sells bread / milk / cakes / tomatoes / onion / carrot?

      B: The shop next to our school.

      A: Would you like to go with me?

      B: Certainly.

      教单词:cheap, expensive,

      cheap: not expensive expensive: not cheap

      练习3:

      In the shop

      A: Do you have tomatoes here?

      B: Yes, we do.

      A: How much are they?

      B: They are ten yuan a kilo.

      A: They are too expensive. What about that shop? Let’s have a look.

      A: OK.

      In the another shop

      A: I want to buy some tomatoes. How much are they?

      B: They are five yuan a kilo. How many do you want?

      A: They are cheap. I want three.

      B: Here you are.

      A: Here is the money. Bye!

      B: Bye!

      Step 4 Read and practice

      利用以上的所有道具练习第三部分对话。注意:分别用上:How much is it? How much are they?

      Step 5 Consolidation

      学生们可自由编对话。但老师要控制。可给帮助学生们设计几个情景。(参看教参P124)

      Step 6

      Workbook

      Homework

      Blackboard Handwriting

      Unit 29 Shopping

      Lesson 114       参考词

      New Words: how much, cheap, expensive     tomato

      Useful expressions              onion

      How much is it? It is …yuan a bag / bottle / kilo?  carrot

      How much are they? They are …a kilo.

      How many / How much do you want?
     

    转载请注明:http://www.51luopang.cn/a/xedu/liunianji/2019/0730/9551.html
  • 相关内容
  • 小学教育 | 中学教育 | 作文鉴赏 | 辅导资料 | |网站地图|热门搜索
  • 投稿联系:QQ 547403730【可带品牌、联系方式、网址、超链接】
  • Copyright © 2002-2011 站长QQ:547403730 蜀ICP备17007769号-1
  • 51教育联盟-关注中小学教育资讯,学生考试试题,考试试卷答案
  • 免责声明:本站信息来自互联网,并不带表本站观点!若侵害了您的利益,请联系我们,我们将及时删除!